ONS NAC Deel 2: Supportersparticipatie
De werkgroep die samengesteld is na onze oproep "Onze Club Terug en Rap een Bietje" is inmiddels een aardige tijd aan de gang met het verkennen en uitwerken van plannen rondom NAC. Inmiddels staat deze club gepassioneerde supporters bekend als ONS NAC. Er is een website gelanceerd en men wil graag ruchtbaarheid geven aan de ideeen die er leven binnen deze groep. Vorige week zagen we daar de aftrap van en dat is zeker niet onopgemerkt gebleven. Er kwamen veel kritische reacties, de ene wat meer terecht dan de ander maar het is imiddels helder dat er nog behoorlijk wat werk aan de winkel is en dat er meer toelichting nodig is. Vandaag is er een nieuwe toelichting gekomen vanuit ONS NAC. We nemen de tekst van ONS NAC hieronder één op één over.
"Vorige week werd er op B-Side Rats het eerste bericht geplaatst namens ONS NAC over de plannen van deze werkgroep.
Ondanks dat dit slechts een eerste situatieschets was, werd er massaal gereageerd.
Steunbetuigingen, afwachtende reacties, hier en daar een flinke kritische noot. Zeer positief, want
wij juichen elke discussie rond de toekomst van NAC toe. Vandaag willen we hier een vervolg aan
geven. Dat doen we door dieper in te gaan op het begrip supportersparticipatie, wat ONS NAC
betreft dé manier om onze geliefde voetbalclub een mooie toekomst te bieden."
Kijk daarom ook vooral op website van Ons NAC waar onder meer de diverse vormen van participatie in detail besproken worden.
Plaats reactie
Het is allemaal nog erg theoretisch. Natuurlijk moet je alle varianten verkennen. Maar je moet de supporters ook gaan boeien door de voorkeuren te gaan uitwerken. Anders haken ze af voordat je concreet gaat worden. Pak momentum heet dat.
Zelf denk ik dat het volgende goed zou werken.
Maak een obligatielening van de waarde waarvoor aandeelhouders willen verkopen + X mio. Deze X mio stop je gefaseerd in de jeugdopleiding en goede contracten voor talentvolle spelers.
Eventueel geef je later nogmaals obligaties uit. Wel zul je een risico in moeten bouwen. Op deze manier zorg je ervoor dat er vooral structureel in eigen jeugd geld gestopt wordt. Langzaam kapitaal opbouwen vanaf de onderkant.
Is er een concreet voorstel besproken en uitgewerkt met de huidige eigenaren?
De rest is onzin (of je moet samenvoornac-achtige dingen doen, maar dat bestaat al)
‘ Breda’ stelt de enige en juiste vraag. Wat daar het antwoord op is bepaald het vervolg.
Deze wekelijkse onderbouw middelbare school opstelletjes wekken nou niet echt het vertrouwen dat hier een club achter zit die in staat gaan zijn om voor grote veranderingen bij NAC te zorgen. Op deze brave manier veroorzaak je nooit een revolutie.
"hier en daar een flinke kritische noot"
N@©, met zeiken om te zeiken op internet ook niet.
Met volle bak in de aanval ook niet (zie aftocht groep Nouwens)
Met een bestorming van het hoofdgebouw ook niet.
Met keien door de ruiten bij de aandeelhouders ook niet.
Volgens mij onderneemt die groep op dit moment als enige een vorm van actie.
Dat het jou niet snel genoeg gaat is een tweede. Soms is rust bewaren een betere optie dan met gestrekt been erin. Zou dus niks voor mij zijn, WHAHAHA
Om heel eerlijk te zijn verbaast de kwaliteit van de stukken en het niveau van denken mij enorm. Het lijkt wel een compromis van een te grote groep die geen keuzes kan maken. En dat na zo'n periode waarin gewerkt is aan dit stuk.
Toch maar zelf iets opstarten....??
Met alle respect voor iedere NACfan met zijn of haar eigen visie, maar laten we de ultieme natte droom van de supporter en het maken van een beleid waarmee we promoveren én in de eredivisie blijven niet in 1 adem noemen.
Als jullie zelf maar denken dat jullie goed bezig zijn. Ieder zijn hobby en mening.
Leuk om dit wekelijkse opstel van deze groep havisten te lezen, maar hoe dachten zij de slordige 10 miljoen euro bijelkaar te krijgen.
Deze verschillende vormen van participatie had iedereen met een beetje verstand en de hulp van Google ook zelf op het internet kunnen vinden.
Dit stukje knip en plakwerk geeft alleen geen antwoord op de vragen "wat willen jullie?" en "hoe wordt dit alles gefinancierd?".
Na alle grote verhalen had ik wel iets meer verwacht.
Een uitgewerkt plan, een gedegen marktonderzoek waaruit blijkt dat dit plan (financieel) een kans van slagen heeft zijn zaken die me zomaar te binnen schieten.
Dit is overduidelijk niet meer dan een broddelwerkje van een paar goedwillende supporters die onder het genot van een biertje het licht denken te hebben gezien.
Mochten er serieuze, onderbouwde plannen komen wil ik mijn mening misschien nog wel bijstellen maar voorlopig is dit kroegpraat die de aandacht niet verdient.
Bottomline is hoeveel supporters zijn er bereid om 100 tot 1000 euro per jaar (extra) te betalen om NAC stukje bij beetje terug te kopen?
In de situatie waarin NAC nu zit, gaat supportersparticipatie alleen van de grond komen als de supporters geld meenemen.
Respect voor de mensen van ons NAC maar ik vindt dit net als de clubraad een overbodige stroming binnen de club van mijn mag iedereen zijn menig hebben maar laat het besturen van de club over aan de mensen die daar voor zijn aangesteld.
Hoe meer colonnes binnen de club hoe moeilijker de sturing wordt.
Ik was bij het vorige verhaal al afgehaakt.
Ik wil dat de huidige aandeelhouders blijven en de juiste mensen aanstellen. Op termijn koopt Nac z’n eigen aandelen terug. Mocht City in de toekomst hierin een rol spelen vind ik dat prima. Next...
Tsjonge, wat heeft iedereen zijn mening klaar.
We hebben gekozen voor een gefaseerde toelichting van ons plan. Dit omdat we het belangrijk vinden dat "het waarom" (deel 1) eerst bekend is voordat we naar "het hoe" gaan (deel 3).
Dit deel 2 gaat over supportersparticipatie omdat we willen laten zien wat mogelijk is.
Wanneer we ons plan gelijk zouden toelichten zou er alleen maar discussie zijn over details in het plan, terwijl deze details eenvoudig aan te passen zijn. De kern is: willen we de club in supportshanden en is er een vorm die realistisch is.
We hebben afgelopen maanden enorm veel materiaal verzameld en gesprekken gevoerd. Dat willen we dus evenwichtig naar buiten brengen.
We denken, op basis van de gesprekken en de vergelijkingen elders, dat er kansrijke case ligt. Wacht dat even af zou ik zeggen.
Man man man eerst al openen met:
"hier en daar een flinke kritische noot"... in het kader van het understatement van de maand.
Dan een stuk met het niveau’tje efteling info balie.
Jongens ik respecteer het initiatief en het harde werk maar hier ga je weinig sympathie mee wekken. Kom even uit je kantoor en denk eens vanuit de gemiddelde supporter en niet vanuit je persoonlijke natte droom en moment of fame.
@Otjes even de plannen van ONS NAC buiten beschouwing gelaten. Maar als je echt vindt dat City NAC over mag nemen, wat is dan in godsnaam de reden dat je supporter van NAC bent? City staat echt zo haaks op alles wat NAC is dat ik me echt niet kan voorstellen dat iemand er voor kan zijn om City eigenaar te laten worden van NAC.
City is een handelshuis en heeft helemaal niets met de historie van NAC te maken of met de binding in de stad. Als je niets met NAC ansich hebt maar je wilt naar mooi voetbal kijken en resultaat moet voorop staan dan kun je beter supporter worden van Ajax of PSV in mijn ogen.
NAC staat voor Breda, het volk. Het tegendraadse, een stukje cult(uur). Uiteraard wil ik ook graag leuk voetbal zien en hoe slecht het nu gaat doet me pijn. Maar ik zit echt niet op de tribune om NAC kampioen te zien worden.
Ik snap dat niet iedere supporter om dezelfde reden op de tribune zit en dat er een verschil is in beleving door ouderen en jongeren (gelukkig maar). Maar NAC supporter zijn heeft het ook in zich om soms meer kut te roepen dan je lief is.
Ik word niet echt warm van die supporterkippehok constructies. Als 21 eigenaren niet lukken, werkt het met 1000 ook niet. Gros van supporters is echt niet geïnteresseerd in enige vorm van participatie vermoed ik.
Overigens heeft het initiatief veel van mn sympathie verloren met deel 1 waar de alternatieven niet reeel werden voorgesteld. Dat vind ik een vorm van kiezersbedrog die mij zwaar valt. Nu ook weer een zinsnede die het overweldigende negatieve commentaar terzijde schuift toont ook een bepaalde drammende toon.
Sorry, ik ben enthousiast over alternatieven maar hier zet ik geen euro op. Beter gewoon met aandelenstructuur blijven werken en hameren op betere visie. (Overigens een enorme uitdaging)
Allemaal leuk en aardig maar dan is deel 3 dus de financiële onderbouwing? Want we hebben het niet over wisselgeld maar wel over mss 1000 supporters die paar honderd euro willen inleggen.
Dank voor de moeite, maar mensen van OnsNac kunnen beter een kaartje voor Droomvlucht kopen.
“Op den duur koopt NAC de aandelen terug”
Van welk geld? Van de winst die de aandeelhouders niet als dividend aan zichzelf uitgekeerd hebben? Dat is hetzelfde als de aandelen weggeven...
Dat zogenaamde gedoseerd informatie brengen is een misvatting gebleken. Als jullie participatie voor ogen hebben, geef dan zelf het goede voorbeeld en luister naar de kritiek. Kom morgen met deel 3, ipv als een technisch manager je verkeerde keuzes blijven verdedigen.
@bovenstaande reactie: Welke verkeerde keuzes zijn er dan gemaakt volgens jou? Volgens mij proberen ze alleen helder en gestructureerd uit te leggen welke opties er bekeken zijn en volgt er nog de richting waar aan gedacht wordt. Uit alles blijkt volgens mij dat er gevraagd wordt om input en discussie zodat het een breed gedragen initiatief gaat worden.
@alias
Niet helemaal gelukt of wel? Kom met die case. We zijn geen debielen.
Mensen en (nog niet bekende) plannen afbranden is erg makkelijk. Gelukkig is er slechts een kleine groep supporters die zich hier via dit medium aan vergrijpt. Geduld hebben ze niet, willen bij voorbaat al met gestrekt been tegen de huidige aandeelhouders in of zien wellicht liever city onze cultuur afpakken. Het gaat allemaal om ego. Een rijke bredanaar zou mooi zijn, maar die wil er niet instappen tot dusver en dus is dit scenario niet heel realistisch. In dit plan hoop ik dat de groep sponsor en supporters met een nac hart samenkomen. Iets wat ik na deze uitleg van groep nac wel zie gebeuren.
En iedereen met wat hersencellen snapt dat er in welke vorm dan ook er een sterk bestuur moet staan met kennis van zaken, en dat niet bij elke fout de supporters gelijk vanuit emotie iedereen kunnen wegstemmen.
Daarom is het wat mij betreft goed dat ze nu eerst op havo niveau dingen uitleggen, al heb ik het idee dat dit voor sommige hier al wat lastig is.
#duimpjeomlaag
Het is verkeerd om pas as vrijdag weer wat informatie prijs te geven. Ik kan geen reden bedenken waarom dat zou moeten. Het wekt ergernis op, mensen haken af en je onderschat het publiek die hierin oprecht geïnteresseerd zijn. Kom vandaag gewoon met deel 3, jullie lezen toch ook de reacties?
Mag er op de eerste twee items niet (meer worden) gepost?
Volgens mij is al wat er nodig hebben een clubleiding met verstand van het leiden van een club in het betaald voetbal.
Een goede zakenman met veel geld zal perfect zijn in zijn branche, maar is in het betaald voetbal net zo kundig ( of onkundig) als de gemiddelde supporter.
De club leiden uit eigen financiële belangen of de club leiden uit emotie omdat je een die-hard supporter bent zijn in mijn optiek ook de twee criteria die het slechtst passen in een gezonde toekomst van onze club.
Supporters die mogen meedenken, okay. Supporters als mede eigenaar.... moet je niet eens willen overwegen.
Vraagt alleen maar om meer problemen.
Wat zijn we?
Een voetbalclub of een sekte die ten koste van alles in stand willen houden wat onder Theo Mommers ooit is bedacht, tegendraads, Bourgondisch en bier zuipen en heel veel kut roepen?
En wat waren we al die jaren daarvóór dan?
Wissen we die gewoon maar even uit?
Mijn broek zakt af van een aantal passages in de reactie van F8hipster , met alle respect, maar wat hij benoemt en vereert is juist dat kutcultuurtje wat al jaren NAC opvreet.
Als je voetbal op dit niveau speelt dan moet je altijd, ook tegen beter weten in, voor het hoogste doel willen gaan, dat verdient de club en dat verdienen de supporters.
Als je net als F8hipster op de tribune gaat zitten maar vind dat je club geen kampioen hoeft te worden als je maar een beetje leuk voetbal ziet dan heb je geen enkele ambitie en vraag ik me af wat dan wel de drijfveren zijn om op die tribune te gaan zitten.
Dan ben je precies hetzelfde als die spelers in het veld die het jaar in jaar uit wel geloven en daarna bij een andere club waar wel een voetbalcultuur en mentaliteit heerst de pannen van het dak spelen.
Langzaamaan verloochenen we alles waar NAC in het verleden voor stond en dat was toch écht niet alleen bier zuipen, kut roepen, lompe handvesten in het leven roepen.
Flikker op met je Bourgondische en tegendraadse, laten we eindelijk eens gaan voetballen en gewoon de lat hoog leggen.
Ook als MC de club zou overnemen blijft het voor mij “ mijn “ NAC en misschien krijg ik mijn oude NAC wel terug waar ik heel mijn leven voor op de barricaden heb gestaan.
Niet alleen de aandeelhouders, de laffe spelers en de incompetente trainers hebben mijn club afgepakt, ook een deel van deze generatie supporters die met een heel ander doel dan winnen en voetballen naar het stadion komen met hun waanideeën die ze op de rest trachten over te brengen.
Laat NAC, NAC zijn, en laat deze werkgroep een eerste aanzet zijn voor back to basic, geef de club zijn identiteit terug, zijn echte clubkleuren en laat de club door professionals leiden, vers bloed met de juiste instelling, NAC terug brengen naar de top 7 in de eredivisie.
En stop met dat verschrikkelijke randgebeuren, leg je oren eens te luisteren bij mensen van vroeger die de club écht iets gebracht hebben.
Volledig eens met Fred1. Je moet als je in een professioneel voetbalbedrijf werkt, waar vele miljoenen in omgaan gaan voor het hoogst haalbare. En die lat moet je steeds een stukje hoger leggen. Je moet ook durven dromen. las daar pasnog een interessant artikel over van Robert Eenhoorn hoe het onmogelijke mogleijk werd door de WK honkbal te winnen als Nederland zijnde. Als je niet het hoogste nastreeft dan moet je gewoon lekker naar Baronie gaan kijken, hoewel ik ze daar waarschijnlijk te kort mee doe of Bal op het dak 5. je moet alles uit je organisatie peuren van iedereen het uiterste vergen van iedere afdeling. Zie ook weer artikel van RE. Ik las deze week nog dat ze bij FC Twente 6 miljoen omzet draaien aan bier en broodjes beenham. Hoeveel verdient NAC aan zijn grootste bieromzet van NL?
Deze wekelijkse onderbouw middelbare school opstelletjes wekken nou niet echt het vertrouwen dat hier een club achter zit die in staat gaan zijn om voor grote veranderingen bij NAC te zorgen. Op deze brave manier veroorzaak je nooit een revolutie.